KOMUNIKAT

W dniu 26 lutego 2017 roku (niedziela) Miasto Piotrków Trybunalski po raz trzeci przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych - Ogólnopolskiego „V Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Tropem Wilczym''. Bieg ten jest największą imprezą masową w Polsce towarzyszącą obchodom "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Po oficjalnych uroczystościach, przy pomniku im. Żołnierzy Wyklętych w Piotrkowie Trybunalskim, odbył się bieg na symbolicznym dystansie, który wynosił 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku.

W piotrkowskim biegu wystartowało 450 biegaczy, którzy otrzymali pakiet w formie koszulki, medalu. Bieg miał charakter rodzinny, happeningowy. Trasa biegu i jego długość była odpowiednio dopasowana dla dzieci i młodzieży oraz biegaczy amatorów. Trasa biegu przebiegała od ronda im. Żołnierzy Wyklętych w kierunku Stadionu Miejskiego OSiR w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Żwirki 6. Na stadionie biegacze pokonali jedno okrążenie po bieżni. Powrót odbył się chodnikiem wzdłuż ulicy Żwirki, a następnie biegacze skręcili w prawo w pierwszą bramę do parku im. Ks. Józefa Poniatowskiego, dalej bieg przeprowadzono po wytyczonych alejkach parkowych do mety.

Celem imprezy było propagowanie postaw patriotycznych wśród mieszkańców miasta Piotrkowa Trybunalskiego, krzewienie kultury fizycznej i rekreacji, integracja społeczeństwa oraz promocja miasta i regionu.

Organizatorami biegu byli: Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim, Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Organizatorem i realizatorem ogólnopolskim projektu była: Fundacja Wolność i Demokracja.